Biblioteka Publiczna

Strona główna Kultura Biblioteka Publiczna

Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie jest jednostką organizacyjną Gminy Paczków, której podstawowym celem jest ciężar upowszechniania kultury i oświaty poprzez zapewnienie mieszkańcom możliwości kontaktu z książką, sztuką, teatrem, muzyką, Internetem itp.

Paczkowska Biblioteka powstała 1 czerwca 1948 roku na mocy decyzji ówczesnego Zarządu Miejskiego, jako pierwsza po drugiej wojnie światowej instytucja kulturalno-oświatowa w naszym mieście.

Od 1960 roku siedzibą paczkowskiej Biblioteki jest jednopiętrowy, wolnostojący budynek przy ulicy Słowackiego 7, który przed laty zaadaptowano specjalnie na potrzeby tej instytucji. Wcześniej Biblioteka mieściła się w malutkim pokoiku w ratuszu, była czynna dwie godziny dziennie i liczyła zaledwie 294 woluminy.

Dziś Biblioteka Publiczna w Paczkowie posiada łącznie 53 206 egzemplarzy książek, z czego w samym Paczkowie do dyspozycji czytelników pozostaje 27 419 egzemplarzy (w tym 8 729 książek w oddziale dziecięcym).
Statystyka woluminów w filiach prezentuje się następująco: Kamienica 11 439 egz., Trzeboszowice 10 116 egz., Dziewiętlice 4 323 egz.
Czytelnicy mogą korzystać z katalogów kartkowych (alfabetyczny, przedmiotowy, tytułowy), kartotek zagadnieniowych, zestawień bibliograficznych i z wielu innych materiałów opracowywanych przez bibliotekarzy.

Biblioteka prowadzi wypożyczalnię międzybiblioteczną, toteż na życzenie czytelnika może sprowadzić każdą potrzebną książkę z innych bibliotek w kraju.

Od 1991 roku działa przy Bibliotece wypożyczalnia zbiorów audiowizualnych - filmów na kasetach VHS, oraz płytach DVD i CD, a od stycznia 2003 roku w czytelni funkcjonują stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu przeznaczone dla czytelnika.

Od 2004 roku czytelnicy Biblioteki w Paczkowie mogą korzystać z dostępu do Internetu z kilku komputerów uzyskanych z programu Ikonk@. W 2008 roku z dostępu do Internetu korzystają też czytelnicy filii bibliotecznej w Kamienicy. Na filiach w Dziewiętlicach i Trzeboszowicach dostęp do komputerów i Internetu zapewniony został na przełomie maja i czerwca 2010 r.

Obecnie w Bibliotece Publicznej i w jej filiach rejestruje się rocznie ponad 34 tysiące odwiedzin, ponad 2,6 tysiąca czytelników, ponad 70 tysięcy wypożyczeń na zewnątrz i ponad 14 tysięcy  wypożyczeń na miejscu. Biblioteka ma charakter uniwersalny, gromadzi literaturę piękną i popularno-naukową z różnych dziedzin wiedzy. Ze szczególnym pietyzmem kolekcjonuje regionalia.

W ramach działalności na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa  w Bibliotece organizowane są:
- konkursy czytelnicze i plastyczne,
- lekcje biblioteczne,
- spotkania autorskie,
- wieczory poetyckie i literackie,
- wystawy,
- przeglądy książkowe,
- wieczory baśni i bajek dla dzieci,
- występy teatrzyku lalkowego,
- koncerty muzyczne
- kursy komputerowe
- cała gama różnych cyklicznych imprez takich jak: Turnieje Wiedzy o Paczkowie, „Noce z Andersenem”, „Ferie w bibliotece”, w których uczestniczy corocznie blisko 4 tysiące osób.

Dyrektor Biblioteki: Halina Kruszewska (od 1981 roku)

Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie
ul. Słowackiego 7, 48-370 Paczków
tel. (77) 431 61 66
Internet: www.biblioteka.paczkow.pl
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Działy Biblioteki :

 • Czytelnia i wypożyczalnia dla dorosłych, oraz czytelnia internetowa
  godz. pracy: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 19.00, środa 8.00 - 15.00
 • Oddział dziecięcy (czytelnia i wypożyczalnia)
  godz. pracy: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00 - 17.00, środa 8.00 - 15.00

Filie na terenie Gminy Paczków:

 • Filia Biblioteczna w Trzeboszowicach
  godz. pracy: wtorek, czwartek, piątek: 15.00 - 19.00
 • Filia Biblioteczna w Kamienicy, tel. (77) 431 65 58
  godz. pracy: wtorek, czwartek: 11.00 - 19.00
 • Filia Biblioteczna w Dziewiętlicach
  godz. pracy: wtorek, czwartek, piątek: 15.30 - 19.30
Otwórz